Jak długo trwa rehabilitacja po wypadku?

Po wypadku możesz początkowo pomyśleć, że wszystko w porządku i że nie doszło do poważnej kontuzji. Ale czasami bóle głowy, problemy z szyją i mrowienie w dłoniach i stopach mogą pojawić się kilka dni lub nawet tygodni po zdarzeniu. Uraz powypadkowy może być trudny do wyleczenia, ale może pomóc kompleksowy program rehabilitacji. W Fizjoarena stosujemy kilka innowacyjnych sposobów rozwiązywania Twoich problemów. Sprawdź jaką ofertę ma fizjoterapeuta Warszawa!

Ponieważ istnieje wiele rodzajów wypadków, każdy będzie miał inne doświadczenia związane z regeneracją. Podczas gdy niektórzy ludzie mogą naprawdę cierpieć tylko z powodu urazów powierzchniowych, inni mogą być nieczynni przez miesiące lub lata. Im bardziej traumatyczny uraz, tym więcej leczenia powinieneś otrzymać, aby zmaksymalizować swoje funkcjonowanie i jak najszybciej przywrócić uczucie dawnego ja.

Jak długo trwa rehabilitacja po wypadku?

Czas potrzebny do powrotu do zdrowia po kontuzji jest bardzo indywidualny. Istnieje wiele schorzeń, z których każdy wiąże się z bardzo różnymi procesami gojenia. Na przykład mogłeś zranić mięśnie, więzadła lub ścięgna, a nawet złamać kość. Po wypadkach samochodowych wiele osób cierpi na uraz kręgosłupa szyjnego, który może wpływać na ich codzienne funkcjonowanie.

Oprócz rodzaju kontuzji, istnieje kilka innych czynników, które mogą wpłynąć na Twój powrót do zdrowia. W szczególności nie powinieneś polegać na samym czasie, aby cię wyleczyć, a zamiast tego powinieneś skontaktować się z kompetentnym lekarzem, który specjalizuje się w kontuzjach sportowych. W ten sposób możesz skorzystać z przełomowych zabiegów, dowiedzieć się, jakich ruchów lub czynności unikać i dowiedzieć się więcej o tym, jak Twój styl życia może wspomóc powrót do zdrowia.

Urazy mięśni

Wiele rodzajów incydentów może powodować napięcie mięśni. Na przykład możesz próbować jednocześnie podnieść coś ciężkiego i skręcić, co może wpłynąć na mięśnie pleców. Albo mogłeś skręcić kostkę podczas biegania. Jeśli tylko mięśnie zostaną zaatakowane, możesz spodziewać się szybkiego powrotu do zdrowia. Wiele osób zaczyna czuć się lepiej po około trzech do sześciu tygodniach i mogą zacząć ponownie uprawiać sport miesiąc lub dwa po kontuzji.

W zależności od dokładnego urazu i przyczyny jego powstania pacjenci z nadwyrężeniami mięśni mogą skorzystać z masażu i fizjoterapii. Dobry fizjoterapeuta może dać im znać, czy są jakieś problemy z postawą, które przyczyniły się do powstania problemu. Wtedy pacjent może dowiedzieć się, jak je rozwiązywać i zapobiegać dalszym urazom w przyszłości.

Więzadła i ścięgna

Podczas gdy urazy mięśni goją się stosunkowo szybko, więzadła i ścięgna korzystają ze znacznie mniejszego przepływu krwi, więc całkowite wyleczenie zajmie kilka miesięcy. Na przykład, jeśli zerwałeś ścięgno Achillesa, najprawdopodobniej będziesz musiał nosić but przez wiele tygodni, a w ciężkich przypadkach możesz nawet przejść operację.

Kontaktując się ze specjalistą tak szybko, jak to możliwe, będziesz mieć niezbędne zasoby, aby zminimalizować wpływ urazu na Twoje życie. Możesz uzyskać dostęp do szeregu zabiegów, takich jak medycyna regeneracyjna, które znacznie skracają czas kontuzji i pomagają odzyskać sprawność ruchową o kilka tygodni wcześniej niż w innym przypadku.

Połamane kości

Większość prostych złamań goi się w ciągu 6-8 tygodni, chociaż warto zachować ostrożność i powoli zacząć ćwiczyć ponownie pod koniec tego czasu. Jednak wszystko zależy od tego, którą kość złamałeś i jak. Jeśli to twoja kość piszczelowa, być może będziesz musiał poczekać dwadzieścia tygodni, aż znów będziesz mógł być aktywny, podczas gdy złamanie nadgarstka może się zagoić w ciągu miesiąca.

Twój specjalista od urazów sportowych może ocenić Twój obecny stan i przeprowadzić badania obrazowe, aby dowiedzieć się więcej na temat urazu. Następnie mogą pomóc Ci wymyślić drogę naprzód i zasugerować kilka zabiegów, które mogą pomóc w pełnym wyzdrowieniu.

Rekomendowane artykuły