Jak często należy odwiedzać ginekologa?

Wizyty u ginekologa wielu kobietom kojarzą się z wypisywaniem recept na środki antykoncepcyjne lub badaniami kontrolnymi w ciąży . Ginekolog to jednak ważna część zespołu opieki zdrowotnej, która jest potrzebna nie tylko do tych wizyt.

Na przykład twój ginekolog może pomóc ci zrozumieć, jak działa twój układ rozrodczy, nauczyć cię, jak chronić się podczas seksu i odpowiedzieć na wszelkie pytania lub wątpliwości dotyczące twojego układu rozrodczego i zdrowia seksualnego.

Regularne wizyty u zdrowej kobiety są ważne dla zachowania zdrowia i zapobiegania problemom w przyszłości.

Kiedy do ginekologa

Do ginekologa należy się zgłosić w przypadku podejrzenia problemów z rozrodem, ciąży, opieki przed i pomenopauzalnej oraz corocznych wizyt. Inne powody wizyty u ginekologa to:

Sprawdzanie infekcji przenoszonych drogą płciową

Dowiedz się więcej o opcjach antykoncepcji i tym, co jest dla Ciebie odpowiednie

Potwierdzenie ciąży

Omawianie problemów lub obaw związanych z menstruacją

Zadawanie pytań na temat wszelkich obaw związanych z wydzieliną z pochwy, bólem, zaczerwienieniem lub swędzeniem

Sprawdzanie piersi, jeśli odkryjesz guzek lub delikatny obszar
Pierwsza wizyta u ginekologa
Kiedy po raz pierwszy udać się do ginekologa?

Pierwsza wizyta u ginekologa może wydawać się nieco przerażająca. Określenie, kiedy jest właściwy czas, zależy od Twojej sytuacji.

Eksperci zalecają, aby młode kobiety w wieku od 11 do 18 lat nadal zgłaszały się do pediatry lub lekarza rodzinnego w przypadku większości problemów. Wszelkie obawy zdrowotne dotyczące kobiecego układu rozrodczego uzasadniają jednak wizytę u ginekologa. Może to obejmować zmiany w menstruacji , opóźnione dojrzewanie płciowe lub niemożność użycia tamponu.

Idealnie byłoby, gdyby pierwsza wizyta odbyła się, zanim kobieta stanie się aktywna seksualnie. To dobry czas, aby porozmawiać o zdrowiu reprodukcyjnym, o tym, co jest, a co nie jest normalne, i dowiedzieć się o antykoncepcji. Kobiety w wieku 21 lat lub starsze muszą odwiedzać ginekologa w celu regularnego wykonywania cytologii .

Wizyty ginekologiczne przed, w trakcie i po ciąży

Jeśli jesteś gotowa na dziecko, wizyta u ginekologa przed poczęciem może pomóc. Ginekolodzy, którzy zapewniają również opiekę nad ciążą, są znani jako położnicy-ginekolodzy lub OB/GYN. Możesz dowiedzieć się więcej o owulacji, przejść badania kontrolne, aby upewnić się, że jesteś zdrowa i rozpocząć przyjmowanie witamin prenatalnych.

Jeśli masz problemy z poczęciem , OB/GYN może pomóc ustalić, czy są jakieś problemy i skierować Cię do specjalisty ds. płodności, jeśli to konieczne.

W czasie ciąży powinnaś regularnie odwiedzać swojego ginekologa-położnika. Wizyty będą planowane w przybliżeniu:

Przed lub w 12 tygodniu ciąży

Co 4 tygodnie, aż skończysz 28 tygodni

Co 2 tygodnie od 28 do 36 tygodnia

Co tydzień od 36 tygodnia do porodu
Twój OB/GYN pomoże Ci przygotować się do porodu i porodu. Po porodzie jeszcze kilka razy odwiedzisz swojego ginekologa-położnika. Sprawdzą, czy twoja macica kurczy się normalnie, sprawdzą nacięcie cesarskie lub nacięcie krocza, poszukają objawów depresji poporodowej i pomogą ci wybrać bezpieczne środki antykoncepcyjne , które możesz chcieć w przyszłości.

Wizyty u ginekologa przed i po menopauzie

Przeciętny wiek, w którym kobieta przechodzi menopauzę , to 51 lat, choć może ona rozpocząć się już po czterdziestce. Menopauza oznacza koniec cykli menstruacyjnych i płodności. Perimenopauza to czas przed menopauzą, kiedy organizm przygotowuje się do wejścia w ten proces. Może to oznaczać lżejsze, cięższe lub nieregularne okresy. Wizyta u ginekologa w okresie okołomenopauzalnym to dobry sposób na upewnienie się, że nieregularności miesiączki są oczekiwane, a nie nieprawidłowe.

Kobiety, które przeszły menopauzę, również powinny nadal odwiedzać swojego ginekologa. Lekarze zalecają wykonywanie cytologii do 65 roku życia. Wizyty po menopauzie mogą być również potrzebne w przypadku podrażnienia lub suchości pochwy lub sromu, nietrzymania moczu lub podejrzenia wypadania narządów miednicy mniejszej .

Coroczne badania kontrolne zdrowej kobiety
Według American College of Obstetricians and Gynecologists coroczne badania miednicy są zalecane. Wymazy cytologiczne powinny odbywać się co najmniej co 3 lata, o ile poprzednie badania były prawidłowe. Nieprawidłowe wymazy Pap mogą uzasadniać częstsze testy lub egzaminy. Podczas tych badań Twój ginekolog zbada Cię pod kątem problemów z pochwą, macicą, szyjką macicy, jajnikami lub jajowodami.

Należy również regularnie wykonywać badanie piersi w celu wykrycia guzków lub zmian w tkance piersi. Twój ginekolog może również pomóc ci zaplanować coroczną mammografię po 40 roku życia.

Twój ginekolog będzie z Tobą przez wiele ważnych etapów życia, dlatego ważne jest, aby znaleźć takiego, któremu ufasz. Znajdź lekarza, który oferuje wysokiej jakości, współczującą opiekę, abyś czuł się komfortowo regularnie odwiedzając go w celu spełnienia wszystkich Twoich potrzeb zdrowotnych.

Rekomendowane artykuły