5 najczęstszych problemów z klimatyzacją i sposoby ich rozwiązywania

Pocisz się. Temperatura stale rośnie, ale dlaczego? Być może w zgiełku codziennego życia zapomniałeś poświęcić chwilę na rozważenie najcenniejszego odtwarzacza lub urządzenia w Twoim domu – jednostki klimatyzacyjnej.

Przepracowany i niedostatecznie serwisowany klimatyzator przestał działać. Należy szybko rozwiązać problemy związane z ogrzewaniem, wentylacją i klimatyzacją (HVAC), aby zapobiec ekstremalnym zmianom temperatury w domu i zminimalizować ryzyko zalania. Dobrą wiadomością jest to, że niektóre z najczęstszych problemów z AC można naprawić lub zapobiec w ciągu zaledwie kilku minut.

5 najczęstszych problemów z klimatyzacją

Oto pięć najczęstszych problemów z klimatyzacją – i sposoby ich rozwiązywania.

#1) AC w ​​ogóle nie działa
Gdy jednostka klimatyzacyjna niespodziewanie wyłączy się bez ostrzeżenia (brak nadmuchu powietrza, silnik nie działa itp.) – jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby rozwiązać problem i/lub rozwiązać problem, zanim będziesz musiał wezwać eksperta od klimatyzacji z firmy duer.pl.

Najpierw sprawdź baterie termostatu. Łatwym do zapomnienia obowiązkiem domowym jest rutynowa wymiana baterii w urządzeniach, a o termostatach często zapomina się dzięki funkcji „ustaw i zapomnij”. Jeśli baterie są wyczerpane, wymień je. Następnie potwierdź, że jest ustawiony na „chłodzenie” i żądaną temperaturę. Jeśli wszystko inne zawiedzie, może być konieczne zresetowanie wyłącznika AC.

#2) Twój klimatyzator wieje ciepłe lub gorące powietrze
Niewiele jest rzeczy bardziej niewygodnych niż klimatyzator, który dozuje letnie powietrze. Zanim cokolwiek zrobisz, sprawdź, czy ustawienia termostatu nie zostały przypadkowo przełączone. Jeśli ustawienia są prawidłowe – pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, to wymienić filtr powietrza. Stare, zatkane filtry powietrza są często odpowiedzialne za problemy z prądem przemiennym, takie jak zamarznięte cewki. Opisano problem na stronie https://klimateog.pl/.

Jeśli filtr nie stanowi problemu; możesz mieć mało czynnika chłodniczego. Przetestuj to, wyczuwając większą z dwóch miedzianych linii prowadzących do kondensatora urządzenia. Jeśli jest wilgotny i zimny w dotyku – twoje poziomy są dobre. Jeśli brakuje jednej lub obu tych cech, oznacza to, że czynnik chłodniczy jest niski. Uzupełnianie lub naprawa zbiornika czynnika chłodniczego to zadanie dla profesjonalisty. Zadzwoń do technika HVAC, aby wykonać zadanie.

 

#3) Masz nieszczelną jednostkę
Oczekuje się, że klimatyzatory będą zawierać pewną ilość płynu i kondensatu, ale nadmierne wycieki wskazują na kilka różnych problemów z różnymi rozwiązaniami. Przewód kondensatu może się łatwo zatkać. Odblokowanie go jest wystarczająco proste, aby zrobić to sam (zrób to sam), ale upewnij się, że postępujesz zgodnie z instrukcjami producenta.

To częsty problem zarządców nieruchomości w kompleksach wielorodzinnych. Przewody i rury zapychają się pleśnią lub gruzem, a przewód odpływowy może się cofnąć i zalać dom – zwłaszcza jeśli miska ociekowa jest pęknięta. Jeśli nie możesz znaleźć instrukcji obsługi klimatyzatora lub jeśli części urządzenia są zepsute zamiast zapchane, najlepiej zadzwonić do sprawdzonego, licencjonowanego specjalisty ds. konserwacji , który może to naprawić, zanim uszkodzenie powodziowe stanie się Twoim kolejnym dużym wydatkiem.

#4) Nierównomierny rozkład temperatury
Czy niektóre części Twojego domu są znacznie chłodniejsze lub cieplejsze niż inne? Nie martw się – to nie duch. Problemem może być niezrównoważony system powietrzny. W zależności od wielkości pomieszczenia, umiejscowienia otworów wentylacyjnych, okien, a nawet temperatury zewnętrznej – niektóre obszary domu nie będą przyciągać tak dużej uwagi jednostki klimatyzacyjnej.

Upewnij się, że większe okna są zasłonięte zasłonami lub roletami przeciwsłonecznymi. Z tego miejsca można sprawdzić izolację każdego pomieszczenia lub zainstalować przepustnice, aby zrównoważyć system i rozprowadzić część przepływu powietrza, aby zapewnić równomierne chłodzenie w każdym pomieszczeniu.

#5) Twój AC jest głośny
Powinieneś czuć, że twój AC działa, ale nie powinieneś tego słyszeć. Jeśli Twój klimatyzator brzmi, jakby walczył o ochłodę – prawdopodobnie ma problemy. Uszkodzone klimatyzatory wydają różne dźwięki, które są trudne do zidentyfikowania lub zdiagnozowania przez nowicjusza. Piski i piski mogą oznaczać, że pasek jest uszkodzony. Grzechotanie może być reprezentatywne dla problemów z wentylatorami, silnikiem lub sprężarkami.

Oprócz sprawdzania termostatu, usuwania zanieczyszczeń z otoczenia jednostki zewnętrznej i wymiany filtrów – podejrzane odgłosy najlepiej usuwa profesjonalista. Oczywiście – możesz mieć szczęście. Wiadomo, że luźne filtry powietrza grzechoczą, gdy włączają się dmuchawy.

Rekomendowane artykuły